Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
19.06.2014r. - Boże Ciało

19 czerwca obchodziliśmy uroczystość Bożego Ciała. Msza św. polowa odprawiona została o godz. 09:00 na skrzyżowaniu ulic Nowej i Południowej. Ołtarz mszy św. przygotowany został przez mieszkańców ul. Nowej i chór “Francesco”. Następnie ulicą Nową i Poznańską wyruszyła procesja do czterech ołtarzy w kierunku kościoła.

Ołtarze na procesję przygotowali:

  1. młodzież
  2. mieszkańcy Wirek
  3. mieszkańcy Łęczycy
  4. ołtarz w kościele

FOTOGALERIA WKRÓTCE
04.05.2014r. - Odpust Parafialny Św. Floriana

4 maja w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Św. Floriana, który jest patronem naszej parafii. Uroczysta msza św. odpustowa sprawowana była o godz. 12:00. Szczególny charakter tej mszy św. podkreśliła obecność strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Plewisk oraz śpiew chóru parafialnego “Francesco”. Po mszy św. mogliśmy uszanować relikwie Św. Floriana, znajdujące się w pięknym relikwiarzu.27.04.2014r. - I Komunia Św.

Każdego roku ostatnia niedziela kwietnia to w naszej parafii I Komunia Św., jednak w ubiegłym roku, ze względu na zmiany w programie nauczania nie było I Komunii Św. W tym roku przystąpiły do Niej dwa roczniki dzieci, a uroczystość ta zbiegła się z kanonizacją Papieża Jana Pawła II oraz Papieża Jana XXIII. Tego dnia na dwóch mszach św.: o godz. 10:00 i o godz. 12:00, 72 dzieci po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swojego serca w komunii świętej.

Uroczysty charakter mszy św. podkreślił udział chóru parafialnego “Francesco”. Na zakończenie tej uroczystej mszy św. chór złożył dzieciom nietypowe życzenia śpiewając utwór w stylu gospel “Syiahamba”, który przypadł do gustu nie tylko dzieciom.
19.04.2014r. - TRIDUUM SACRUM - Wigilia Paschalna w Wielką Noc

W Wielką Sobotę przez cały dzień trwała adoracja przy Grobie Pańskim. Tego dnia przynieśliśmy pokarmy do poświęcenia na wielkanocny stół. Najważniejszą częścią była jednak uroczysta msza św. - rezurekcja, którą sprawowaliśmy o godzinie 21:00. Liturgię rozpoczęło poświęcenie nowej wody i ognia, a zakończyła procesja rezurekcyjna.


IMG_1783.JPGIMG_1883.JPGIMG_1932.JPG

18.04.2014r. - TRIDUUM SACRUM - Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem, w którym wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W tym dniu w kościołach nie jest sprawowana msza św. W naszej parafii od rana trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, o godzinie 15:00 odprawione zostało ostatnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a Ceremonie Wielkiego Piątku sprawowane były o godzinie 18:00. Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krzysztof Jackowiak z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Po zakończeniu ceremonii trwała adoracja przy Grobie Pańskim. O godz. 20:30 rozpoczęło się czuwanie, które zakończyło się o północy.


IMG_1553.JPGIMG_1624.JPGIMG_1638.JPG

17.04.2014r. - TRIDUUM SACRUM - Wielki Czwartek

Triduum Paschalne to trzy najważniejsze dni w roku kościelnym. W tym świętym czasie przeżywamy mękę, śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa oraz Eucharystii. Uroczysta msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji sprawowana była o godzinie 18:00. W tym roku po raz drugi wierni przystępujący do Komunii Św. przyjmowali Ją pod dwiema postaciami - Ciała i Krwi Pańskiej.


IMG_1506.JPGIMG_1510.JPGIMG_1518.JPG

13.04.2014r. - Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu". (za: www.brewiarz.pl)

Uroczysta msza św. z procesją z palmami sprawowana była o godzinie 11:00. IMG_1297.JPGIMG_1311.JPGIMG_1320.JPG

12.04.2014r. - Mamy nowych lektorów i lektorki

W marcu rozpoczął się w naszej parafii kurs lektorski. Przystąpili do niego kandydaci na lektorów i lektorki z trzech parafii: Św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, Matki Boskiej Wniebowziętej z Puszczykowa oraz z naszej wirowskiej parafii.

Kurs lektorski trwał cztery tygodnie i obejmował formację fonetyczną, która prowadzona była przez aktora Teatru Nowego w Poznaniu oraz wykładowcę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Pana Pawła Binkowskiego oraz formacje liturgiczną, wewnętrzną i biblijną, które prowadzone były przez Teologów.

Zwieńczeniem kursu lektorskiego, była uroczysta msza św. sprawowana 12-go kwietnia o godz. 15:00, w trakcie której nowi lektorzy i lektorki otrzymali promocję lektorską z rąk Ks. Proboszcza - Kazimierza Szachowicza.

Poniżej obszerna galeria zdjęć z tej wyjątkowej uroczystości. Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia należy kliknąć niebieski link ‘Zobacz więcej>>>’. Zdjęcie grupowe zostało zamieszczone w oryginalnym formacie.IMG_1105.JPGIMG_1167.JPGIMG_1201.JPG

11.04.2014r. - Droga Krzyżowa ulicami parafii

11 kwietnia wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej na ulice naszej parafii. Rozpoczęliśmy mszą św. w kościele o godzinie 18:00. Następnie spod krzyża misyjnego wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa przeszliśmy ul. Poznańską i Nową do krzyża przy ul. Laskowskiej. W tym roku Drogę Krzyżową poprowadził ks. Krzysztof Jackowiak z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Rozważania Drogi Krzyżowej prowadzili ministranci oraz Nadzwyczajni Szafarze Eucharystii, z kolei śpiewy prowadziła schola parafialna z p. Łukaszem Maćkowiakiem. Poza tym śpiewaliśmy pieśni pasyjne.IMG_7404.JPGIMG_7407.JPGIMG_7564.JPG

06.04.2014r. - Gorzkie Żale - nabożeństwo Wielkiego Postu

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne związane z przeżywanym obecnie w Kościele okresem Wielkiego Postu. To nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym, które w tym roku w naszej parafii głosił ks. Marian Sikora - ojciec duchowny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Nabożeństwo Gorzkich Żali pochodzi z początków XVIII wieku, warto podkreślić, że tekst zachował swoje staropolskie brzmienie.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części. Pierwsza część śpiewana jest w I i II niedzielę Wielkiego Postu. Druga część śpiewana jest w III i IV niedzielę Wielkiego Postu, a trzecia część analogicznie w V niedzielę Wielkiego Postu i w Niedzielę Palmową.

Oczywiście nabożeństwo Gorzkich Żali ma swoją strukturę. Rozpoczyna je wystawienie Najświętszego Sakramentu, wzbudzenie intencji (tzw. czytanka z chwilą cichej osobistej modlitwy) oraz Pobudka, kiedy to śpiewamy “Gorzkie Żale przybywajcie...”, następnie czytane jest Słowo Boże wraz z kazaniem pasyjnym. Po kazaniu śpiewamy hymn, dwa psalmy oraz “Któryś za nas cierpiał rany” i następuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu nabożeństwa ze śpiewem pieśni “Dobranoc Głowo Święta” udajemy się procesyjnie do ucałowania relikwii Krzyża Św.IMG_6681.JPGIMG_6694.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl