Aktualności
Przypominamy, że aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, które dotyczą danej aktualności należy kliknąć napis "zobacz więcej"
INFORMACJE O PIELGRZYMCE DO MEDJUGORIE

Plan pielgrzymki Wiry - Medjugorie 12.08-21.08.2015

Dzień 1. 12.08.2015
Miejsce zbiórki przy kościele p.w. św. Floriana w Wirach godz. 7.30 pakowanie bagaży i msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę. Wyjazd godz. 9.00 dojazd do Mikulowa /Czechy/ na nocleg obiadokolacja.

Dzień 2. 13.08.2015
Wyjazd ogodz. 5.30 do Medjugorie, po drodze msza św. Przyjazd na miejsce w godzinach wieczornych, zakwaterowanie i obiadokolacja.

Dzień 3, 4, 5, 6, 7, 8.  Od 14.08.2015 do 19.08.2015
Pobyt w Medjugorie. Codziennie śniadanie i obiadokolacja. W trakcie pobytu będziemy uczestniczyć w wieczornym programie modlitewnym, w drodze krzyżowej całej grupy w czasie wejścia na Kriżevac, we wspólnym różańcu w czasie wejścia na Podbrdo/Góra Objawień/.W miarę możliwości spotkania z członkami wspólnoty Cenacolo/leczenie uzależnień/, ojcami franciszkanami oraz osobami widzącymi Matkę Bożą. Jaki będzie zakres tych spotkań dowiemy się na miejscu. Planowane są wyjazdy do Dubrownika, Makarskiej, Mostaru, Wodospady Kravice. Decyzje co do tych wyjazdów będą zapadać na bieżąco tak by nie stracić ważnych spotkań w Medjugorie.

Dzień 9. 20.08.2015
Wyjazd z Medjugorie o godz. 6.30 po śniadaniu na nocleg do Ludbregu, w którym znajduje się Sanktuarium Krwi Chrystusa. Jego historia sięga 15 wieku kiedy ksiądz, odprawiający mszę św. zwątpił w to, że podczas Eucharystii wino przemienia się w Krew Chrystusa. Po przeistoczeniu zauważył w kielichu prawdziwą krew, ukrył to i dopiero przed śmiercią wyznał to spowiednikowi. Równocześnie w Ludbregu zaczęły dziać się cuda za przyczyną Przenajdroższej Krwi. W 1513 roku Papież Leon X zezwolił na kult relikwii Krwi Chrystusa.

Dzień 10. 21.08.2015
Wyjazd o godz. 6.00 do Polski, po drodze planowane jest zwiedzanie Wiednia. Przyjazd do Wir około godz. 23.30.

W autokarze możliwość zakupu gorących i zimnych napojów. Opieka duchowa Ks. Kazimierz Szachowicz.

Koszt pielgrzymki 700 zł i 220 euro - zapisy w zakrystii

Świadczenia: ubezpieczenie KL, NW, przejazd luksusowym autokarem, noclegi, śniadania, obiadokolacje, koszty związane z opłatami przewodników, tłumaczeń oraz wszystkie wyjazdy poza Medjugorie. Świadczenia nie obejmują kosztów biletów wstępu oraz wejścia na mury w Dubrowniku.

Proszę ograniczyć bagaż do 10-15 kg na osobę/zabrać rzeczy niezbędne nie zabierać grzałek czajników i żelazek elektrycznych/. Proszę zabrać stroje kąpielowe na plażę i twarde obuwie do chodzenia po górach. Zabieramy ze sobą paszport lub dowód osobisty. PROSZĘ SPRAWDZIĆ WAŻNOŚĆ ZABIERANEGO DOKUMENTU.
04.06.2015r. - Boże Ciało

4 czerwca obchodziliśmy uroczystość Bożego Ciała. Msza św. polowa odprawiona została o godz. 09:00 przy Szkole Podstawowej. Ołtarz mszy św. przygotowany został przez mieszkańców Wirek. Po zakończonej mszy św. ulicą Szreniawską i Komornicką wyruszyła procesja do czterech ołtarzy w kierunku kościoła. Pierwszy ołtarz na procesji przygotował chór “Francesco”, który nawiązywał do hasła roku liturgicznego “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Drugi ołtarz przygotowali ministranci i lektorki, naturalnie nawiązywał on do jubileuszu 70-cio lecia Koła Ministrantów. Trzeci ołtarz tradycyjnie przygotowali mieszkańcy Łęczycy. Czwarty ołtarz oraz zakończenie procesji odbyło się w kościele. Nieco wcześniej, bo przy zabytkowej bramie wejściowej do kościoła, odbyło się uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.
09.05.2015r. - Odpust Parafialny Św. Floriana

4 maja w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Św. Floriana, który jest patronem naszej parafii. Uroczysta msza św. odpustowa sprawowana była jednak 9 maja o godz. 18:00 i połączona była z obchodami 70-cio lecia Koła Ministrantów. Szczególny charakter tej mszy św. podkreśliła obecność strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Plewisk oraz śpiew chóru parafialnego “Francesco”. Po mszy św. mogliśmy uszanować relikwie Św. Floriana, znajdujące się w pięknym relikwiarzu, a Panowie byli ministranci spotkali się przy grillu w ogrodach parafialnych, wspominając czasy ministrantury.03.04.2015r. - TRIDUUM SACRUM - Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem, w którym wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W tym dniu w kościołach nie jest sprawowana msza św. W naszej parafii od rana trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, o godzinie 15:00 odprawione zostało ostatnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a Ceremonie Wielkiego Piątku sprawowane były o godzinie 18:00. Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krzysztof Jackowiak z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Po zakończeniu ceremonii trwała adoracja przy Grobie Pańskim. O godz. 20:30 rozpoczęło się czuwanie, które zakończyło się o północy.


IMG_6655.JPGIMG_6718.JPGIMG_6741.JPG

02.04.2015r. - TRIDUUM SACRUM - Wielki Czwartek

Triduum Paschalne to trzy najważniejsze dni w roku kościelnym. W tym świętym czasie przeżywamy mękę, śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa oraz Eucharystii. Uroczysta msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji sprawowana była o godzinie 18:00. W tym roku kolejny raz wierni przystępujący do Komunii Św. przyjmowali Ją pod dwiema postaciami - Ciała i Krwi Pańskiej.


IMG_6488.JPGIMG_6565.JPGIMG_6600.JPG

29.03.2015r. - Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu". (za: www.brewiarz.pl)

Uroczysta msza św. sprawowana była o godzinie 11:00. IMG_6427.JPGIMG_6443.JPG

27.03.2015r. - Droga Krzyżowa ulicami parafii

27 marca wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej na ulice naszej parafii. Rozpoczęliśmy mszą św. w kościele o godzinie 18:00. Następnie spod krzyża misyjnego wyruszyliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa przeszliśmy ul. Komornicką, Łęczycką, Południową, Cienistą, Słoneczną i Nową do krzyża przy ul. Laskowskiej. W tym roku Drogę Krzyżową poprowadził Ruch Kościoła Domowego działający od nieco ponad roku w naszej parafii.


IMG_6197.JPGIMG_6289.JPGIMG_6296.JPG

20.06.2015r. - Powrót Aktualności

Po dłuższej przerwie, w ostatnim czasie sukcesywnie uzupełniamy dział Aktualności, prosimy o chwilę cierpliwości, a kolejne ważne wydarzenia z życia parafii będą zamieszczane na bieżąco.


22.03.2015r. - Gorzkie Żale - nabożeństwo Wielkiego Postu

Gorzkie Żale to nabożeństwo pasyjne związane z przeżywanym obecnie w Kościele okresem Wielkiego Postu. To nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym, które głosił ks. Szymon Bajon - wikariusz parafii św. Marcina w Poznaniu. Nabożeństwo Gorzkich Żali pochodzi z początków XVIII wieku, warto podkreślić, że tekst zachował swoje staropolskie brzmienie.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z trzech części. Pierwsza część śpiewana jest w I i II niedzielę Wielkiego Postu. Druga część śpiewana jest w III i IV niedzielę Wielkiego Postu, a trzecia część analogicznie w V niedzielę Wielkiego Postu i w Niedzielę Palmową.

Oczywiście nabożeństwo Gorzkich Żali ma swoją strukturę. Rozpoczyna je wystawienie Najświętszego Sakramentu, wzbudzenie intencji (tzw. czytanka z chwilą cichej osobistej modlitwy) oraz Pobudka, kiedy to śpiewamy “Gorzkie Żale przybywajcie...”, następnie czytane jest Słowo Boże wraz z kazaniem pasyjnym. Po kazaniu śpiewamy hymn, dwa psalmy oraz “Któryś za nas cierpiał rany” i następuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu nabożeństwa ze śpiewem pieśni “Dobranoc Głowo Święta” udajemy się procesyjnie do ucałowania relikwii Krzyża Św.IMG_6009.JPGIMG_6022.JPGIMG_6025.JPG

15.03.2015r. - Parafialne Rekolekcje Wielkopostne

Na wieczornej mszy św. rozpoczęliśmy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne, które trwały do środy. Rekolekcje prowadził ks. Stanisław Tokarski, proboszcz parafii w Racocie. Tydzień wcześniej odbyły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne, które prowadziły Siostry Służebniczki z Lubonia - Żabikowa.IMG_6074.JPGIMG_6122.JPGIMG_6132.JPG


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 
Copyright by Krzysztof Bartkowiak & Michał Ratajczyk. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kontakt: admin@parafiawiry.pl